Vyrazte do Švýcarska a naučte se báječně lyžovat

Totální úlet. Takhle by se asi dalo popsat freeride lyžování. Pár nadšenců se rozhodne sjet na lyžích obří kopec někde ve Švýcarsku. Ono to v televizi vypadá celkem snadně, ale taková legrace to zase není. Své o tom ví třeba Robin, jeden z nejzkušenějších a nejlepších freeriderů v republice.

Přestože Robin pořád závodí, ve volném čase předává své zkušenosti méně vyzrálým jezdcům. Začal totiž pořádat takzvané freeride kempy, které se konají ve švýcarských zimních střediscích Engadin, Engelberg a Hochfugen.

Neumíš to, nauč se to

Těchto kempů se prý může zúčastnit v podstatě každý lyžař, ale nějaké ty lyžařské základy se určitě hodí. Kdybyste zkoušeli jezdit ve volném prašanu a nikdy předtím nestáli na lyžích, tak se asi budete divit, jak to nakonec dopadne.

Program kempů je zcela jasný. Šest dní budete jezdit, jezdit a zase jezdit. Při tom budete samozřejmě odborně školeni od Robina a dalších koučů. Abyste se večer nenudili, budete vyškoleni i v oblasti lavinového nebezpečí. Vyzkoušíte si organizování skupinové záchrany v případě lavinového neštěstí, vícenásobného zasypání nebo ošetření podchlazených.

Tip na článek:  Létejte chytře a levně díky akčním letenkám

Stanou se z vás odborníci v technikách lyžování v prašanu a dozvíte se, co si představit pod pojmem „Earn your turn“. V rámci kurzu se také budete zabývat problematikou pohybu na svahu, volbou ideální a nejbezpečnější linie a orientací v terénu nebo volbou ideální výstupové linie.

Nezapomeň na bačkory

Po dvou letech, co tyto kempy fungují, je konečně v nabídce i takový program, který je na špičce žebříčku každého freeridera. Tedy hledání vlastní linie a následné její projetí. Tento program je však vyhrazen pouze pro účastníky z minulých let, protože při absolvování je důležité mít zažité základní freeridové návyky.

Nemusíte si ani zoufat, pokud nemáte pořádnou lyžařskou výbavu. Freeridové a all mountain lyže si můžete půjčit na místě. Každopádně musíte mít helmu, páteřák a dostatečné množství oblečení na svah. A samozřejmě nezapomeňte přezůvky na chatu.

Vyrazte do Švýcarska a naučte se báječně lyžovat
Vyrazte do Švýcarska a naučte se báječně lyžovat