brown cliffs coated with snow

Italské Dolomity – ráj na zemi pro každého lyžaře

Zima si s námi v Česku docela pohrává, i když na nedostatek sněhu si lyžaři letos snad stěžovat nemohou. S kvalitou už je to místy na pováženou. Když se zadaří, snažím se každý rok vyjet alespoň na pár dní do zahraničí a mám pro to jeden důvod – kvalita a velikost sjezdovek a lyžařských areálů jsou těm českým zatím bohužel dosti vzdálené. S cenou tomu tak ale není.

Letos se mi sice cesta za hranice nevyvede (aktuálně pajdám a mám na noze sádru), ale přesto bych se s vámi ráda podělila alespoň o zážitky z let minulých. Pojďme se podívat na zoubek Dolomitům (stojí za návštěvu i v létě, ale o tom zase někdy příště).

Proč vlastně Dolomity?

Odpověď je jednoduchá – protože je to Itálie. A to znamená jediné – kromě skvělých míst pro lyžování i freeride (!), si tu vychutnáte i vynikající kuchyni. Navíc si nikde neužijete takový pohodový přístup, který je dán italskou povahou.

I když čeho je moc, toho je příliš, to je pravda, ale okázale laxní přístup v ubytovacích zařízeních poznali jen moji rodiče před 10 lety, my už jsme se s tím nesetkali. A nesmím opomenout fakt, který potěší asi hlavně dámy – skvěle se tu nakupuje, takže až vás přemůže únava, budete vědět.

A jdeme lyžovat!

Věřte mi, stojí to za to. Sjezdovky jsou krásné, čisté a prostorné. Mají tam zkrátka pár šikovných lidí, kteří se o sjezdovky umí postarat. A tam, kde chybí přírodní sníh, dodají umělý. To sice není až takové terno – samozřejmě – ale podle slov mé kamarádky to i tak bylo lepší než v Čechách., s čímž mi nezbývá než souhlasit.

Tip na článek:  Jaká je dovolená v rakouských Alpách?

Pokud možno se pokuste oprostit od určité, řekla bych typicky české snahy – když už jsem na svahu a mám koupenou permanentku, musím toho nalyžovat co nejvíc. Blbost! Uklidněte se, užívejte si to, a pokud vám vyjde počasí, pokochejte se i okolní přírodou – malebnější panorámata na našich sjezdovkách vážně nenajdete.

snow covered mountain under white clouds during daytime
Italské Dolomity – ráj na zemi pro každého lyžaře

Kam se vydat?

S ohledem na své zkušenosti a zkušenosti mých známých doporučuji Livigno, a to hlavně kvůli velkému množství sjezdovek opravdu všech náročností. Kamarád si například nemůže vynachválit středisko Alta Badia a celou oblast Sella Ronda.

Freeride tu jede

A jestli jsou v Itálii skvělé podmínky pro lyžování, tak pro freeride to platí dvojnásob. Ideální je pro tuto zábavu asi hlavně oblast Dolomity Superski. Kde by byl hřích freeride nezkusit. V celkem 12 lyžařských areálech je vždy část prostoru vyhrazena právě freeridistům a Italové se snaží jim tu zajistit vážně skvělé podmínky.

Tady ale musím udělat „bububu“. Sledujte varování meteorologů a horské služby! Když řeknou, že je nebezpečné na freeride vyrážet, nejezděte tam – oni vědí, proč tyhle varování vydávají.

Přidejte svůj tip!

Za rok bychom se chtěli do téhle lyžařům zaslíbené země vydat znovu. Budu jen ráda, když se se mnou a dalšími čtenáři podělíte o své zkušenosti i vy! Jaké středisko ano? A kam rozhodně ne? Kde se vám nejlépe lyžovalo?