Do tropického ráje v Indickém oceánu se touží podívat mnoho milovníků tyrkysových vod a neznámé fauny a flory. Málokdo už ale ví, jak se na Seychely vůbec dostat, co očekávat a kolik to celé bude stát.
Odpíchnete-li se od břehů východní Afriky a zamíříte letadlem nebo lodí na sever od Madagaskaru, objeví se před vámi soustava 115 malých ostrovů s názvem Seychelská republika. Pro Čechy se ostrovní stát proslavil především pobytem uprchlého Radovana Krejčíře, ale já měla to štěstí navštívit zemičku už v roce 1993. Odvezla jsem si i přísně chráněný „prdelatý kokos“ Coco de mer vážící přes 20 kg, který mi věnoval tehdejší prezident France Albert René.
První setkání
Pro turisty jistě proběhne na největším ostrově Mahé, na letišti v hlavním městě Victoria, které stojí na pilotech a jehož ranveje vybíhají do moře. Nejvhodnější dobou kdy sem zamířit je březen až duben, kdy je zde nejtepleji. Poletíte-li z Evropy, bude to pravděpodobně charterem některé německé cestovní kanceláře z Mnichova, Frankfurtu či Vídně. Z afrického pobřeží poletíte 3 hodiny. Vízum nepotřebujete (jen platnou zpáteční letenku a peníze na letištní poplatek) a při letu z Evropy ani nejsou vyžadována žádná povinná očkování.
Kli zaplatíte?
14 denní zájezd s cestovkou vás vyjde na zhruba 70 000 Kč a nejlevněji se ubytujete právě na Mahé. Milovníci luxusu si na některém z menších ostrůvků mohou lebedit zcela o samotě na vlastní pláži s bungalovem, nebo v tzv. švýcarské chatce, kam si lze třeba najmout vlastního kuchaře výborné místní kreolské kuchyně. Záleží jen na možnostech vaší peněženky.
Co vás na Seychelách příjemně překvapí, je ve srovnání se zbytkem regionu Afriky spokojené a usměvavé obyvatelstvo, které žije na poměrně vysoké úrovni díky rozsáhlým sociálním programům a kvetoucímu turismu. Na ostrovech je bezpečno, můžete se kamkoliv volně pohybovat a po oblasti se můžete dopravovat všudypřítomnými taxíky nebo volskými povozy. Jezdí se nalevo a platidlem je seychelská rupie. Rovněž doporučuji pít pouze balenou vodu.
Hotel na tropické pláži v Praslinu
Jedinečnost ostrovů potvrzuje velký počet národních pozemních i námořních parků zabírajících 42 % jejich plochy. Tropické pralesy ukrývají endemické druhy, atoly lákají k potápění mezi korály. Krásné zážitky si odnesete z atolu Aldabra, kde žije největší světová populace obřích želv, na kterých se můžete povozit a které jsou opravdu všude – je jich tam až 180 000. V roce 1982 toto unikum ocenilo i UNESCO, které v roce 1983 do světového přírodního dědictví zaneslo i háj palmy seychelské na ostrově Praslin. Krásná příroda zlákala k natáčení tvůrce kdysi populárního erotického seriálu Emanuela.
Na Seychely budu navždy vzpomínat jako na ztělesnění tropické pohody. Barevné západy slunce a uvolněná, skoro karibská, atmosféra způsobí, že se tam budete chtít přestěhovat.