Egypt Flag Country Symbol Egyptian

V lednu do Egypta? Proč ne. Začněte nový rok stylově

Egypt se rozkládá na náhorní plošině, na severu je omýván Středozemním mořem, na východě Rudým mořem. Celým územím protéká od jihu životodárná řeka Nil, která ústí širokou deltou do Středozemního moře. Údolí Nilu je ohraničeno strmými skalními útesy, ostatní území zaujímá téměř plochá poušť Sahara. Úrodné území kolem Nilu umožnilo rozvoj osídlení – domov staroegyptské civilizace se svými chrámy, hieroglyfy, mumiemi a nejvíce viditelnými pyramidami.

Méně známé je středověké egyptské dědictví, doba koptského křesťanství a islámu. Starobylé kostely, kláštery a mešity podtrhují ráz egyptské krajiny. Egypt vzbuzuje představivost západních turistů a je pravděpodobně jednou z nejpopulárnějších turistických destinací celého světa.

Nile Dunes Egypt Landscape Aswan
drwdowin / Pixabay

Co můžete očekávat od dovolené v Egyptě

Egypt jako země s jednou z nejstarších starověkých kultur nabízí nespočetné množství památek na toto období. Kdo by nechtěl na vlastní oči zhlédnout majestátní pyramidy v Gize, přístupné hrobky faraónů v Údolí králů nebo skalní chrám Abú Simbel zachráněný při stavbě Asuánské přehrady! Také návštěva samotných velkoměst jako Káhiry, Alexandrie, či strarobylého Luxoru nutně vzbudí pocity obdivu k umění civilizace před 4 – 5 tisíci lety.

Poutavá je poznávací plavba po Nilu, některé typy zájezdu jsou kombinované s krátkým pobytem u moře v Hurghadě. Kdo dává přednost pouze odpočinkové dovolené, má možnost si vybrat z pobytů ve známých letoviscích. Kromě Hurghady je to i Sharm el Sheikh nebo Taba a novější Marsha Alam. V Egyptě žijí převážně muslimové, z toho vyplývá, že dodržují svátek Ramadán (11. 8. -9. 9. 2013), avšak jako turista nepocítíte žádné omezení.

Podnebí

Egypt tvoří z velké části poušť Sahara, Libyjská poušť a při pobřeží Rudého moře se rozkládá skalnatá Arabská poušť, stejně jako hornatý Sinajský poloostrov.V Rudém moři můžete pozorovat úchvatný podmořský svět. Život je možný v úzkém pásu kolem Nilu. Starověký řecký filozof Hérodotos uvádí: „Egypt je dar Nilu“.

Pro cestování jsou nejvhodnější mírné zimní měsíce – od listopadu do března. Léta jsou v Egyptě suchá a velmi horká, teploty sahají nad 40 st. C. V údolí Nilu téměř vůbec neprší, nebudete proto potřebovat ani pláštěnku či deštník.

Tip na článek:  Kam na dovolenou? Safari Botswana okouzlí každého milovníka přírody

Jídlo

Je třeba mít na paměti, hygienická úroveň stravovacího zařízení může být nižší, než je evropský standard. Nedoporučuje se proto konzumace ovoce či syrové zeleniny nebo zmrzliny prodávané na ulici. V hotelech vyšší kategorie (4* a 5*) se však hygiena běžně dodržuje, například je ovoce a zelenina omývána balenou vodou.

Egyptská kuchyně ustoupila po rozvoji cestovního ruchu do pozadí. Typická egyptská jídla, jako kebab nebo koftu tak nabízí málokterý hotel. V nabídce však nechybí ryby.

Nápoje

Pijte pouze balenou vodu, avšak není vhodné ji donášet do hotelu. V každém obchodu najdete různé druhy minerálních vod a také džusů. Oblíbený je ibiškový čaj, ať už teplý, či studený.

Egyptské zákony jsou k alkoholu liberálnější než většina islámských zemí, výjimkou je měsíc Ramadán. V obchodech jsou běžně alkoholické nápoje včetně piva k dostání. Netoleruje se však opilství, jeho hlasité projevy mohou vést k zadržení policií.

Praktické informace pro cestu do Egypta

Pro cestu do Egypta potřebujete vízum. Problém může nastat, pokud máte v cestovním pase vízum do Izraele, doporučuje se v tomto případě vyřízení druhého pasu. Jako v každé islámské zemi budí pohoršení, když se pár (on a ona) vedou za ruku, natož když se líbají. Cizincům se to toleruje, v každém případě uvidíte udivené pohledy kolemjdoucích místních obyvatel.

Egypťané budou také považovat ženu, která si zapálí cigaretu na ulici, za zhýralou. Někdy se stane, že starší lidé budou takovéto ženě vymlouvat její počínání. Každý Egypťan očekává bakšiš za jakoukoliv službu. Nekupujte raději nic od dětského prodavače, ve vteřině máte kolem sebe hrozen dětí dožadujících se také vašich peněz. Nezapomeňte, že v Egyptě je bráno smlouvání při nakupování za samozřejmost, neostýchejte se proto nabídnout vaši cenu hodně pod poloviční sazbu.

Hieroglyphs Philae Temple Egypt
NadineDoerle / Pixabay