Triglavské hory

Kdo se vypraví do Slovinska, většinou se těší na nádherné turistické zážitky. Julské Alpy jsou pro výšlapy jako stvořené. Skutečnou Mekkou pro každého, kdo miluje hory je potom vrchol Triglav. Se svými 2864 metry je nejvyšší horou Slovinska a jedním z jeho nejvyhledávanějších turistických cílů. Poprvé byl zdolán teprve v roce 1778, masově oblíbeným se stal až v 19. Století. Výšlap na horu ale rozhodně není pro začátečníky.

Turistická sezóna v Julských Alpách je oficiálně od června do října. O Triglavu se říká, že by na něj každý správný Slovinec měl alespoň jednou za život vylézt. V důsledku toho se vám pravděpodobně stane, že se v této době za hezkého počasí nevyhnete davům horalů.

Triglavské hory
Triglavské hory

Kameny trčící z jezera

Na Triglav se dá vylézt několika různými a především různě obtížnými trasami. Faktem ale zůstává, že ať už si vyberete jakoukoliv, pokud se chcete dostat až na úplný vrchol, budete potřebovat jištění. Pro posledních tři sta metrů výstupu je povinné. Celé horolezecké vybavení není nutné, stačí vám pouze sedák a nějaká ta karabina. Nic co byste nesehnali dole pod kopcem ve všudypřítomných půjčovnách a obchodech se sportovním vybavením.

Tip na článek:  Slovinsko má pláže i překrásné Julské Alpy

Triglavský národní park

Výstup se standardně plánuje na dva dny, tedy s jedním přespáním. Zkušení horalové však prý zvládají poměrně náročný výstup i za jeden den. Horských chat je v Julských Alpách hodně, přesto je v sezóně vhodné udělat si preventivní rezervaci. Přespání na chatách není zrovna nejlevnější, pohybuje se kolem 20 eur za osobu na noc i s turistickým poplatkem.

Nejčastější trase je přes Aljažuv dom. I v tomto případě se jedná o dobrodružný a fyzicky poměrně náročný zážitek. Pokud ale máte turistiku rádi, dvoudenní výstup byste měli zvládnout. Odměnou vám bude fantastický zážitek a splnění občanské povinnosti, když ne jako rodilého Slovince, tak alespoň jako poctivého milovníka hor.