woman massaged

Slovensko: Země termálních pramenů

Přestože všichni známe Slovensko spíše jako ideální zemi pro turistiku nebo lyžování, v posledních letech se vkládá mnoho úsilí do využití termálního bohatství, kterým naši sousedé oplývají. Pokusím se shrnout, s čím jsem se v termálních lázních setkal. Ne každé totiž asi budou vyhovovat všem.

Megaparky

I když mají termální lázně na Slovensku dlouhou tradici, v poslední době se začíná ustupovat od klasického pohledu na tyto místa jako na prostor k léčení a odpočinku. Novým trendem je vybudovat obří megakomplex určený hlavně k zábavě. Typickou ukázkou je Tatralandia.

Jedná se největší vodní zábavní park ve střední Evropě a podle toho to taky vypadá. Termální voda je spíše podružným tématem, na druhou stranu se můžete vyřádit na celé řadě nejrůznějších vodních atrakcí. Z tohoto pohledu je výhodnější navštívit Tatraladii v létě, v zimě je podstatná část tobogánů zavřená. Něco podobného platí i pro Bešeňovou, ta je ale přece jen o něco klidnější.

Slovensko: Země termálních pramenů
Slovensko: Země termálních pramenů

Menší, klidnější a levnější

Mezi Čechy je velice oblíbená Podhájska. Hlavně kvůli nízké ceně. Lázeňský komplex je o poznání klidnější a je zde kladen větší důraz na léčivé účinky termálních pramenů (prý jsou srovnatelné s vodou z Mrtvého moře). Celkovému pojetí odpovídá ovšem i klientela.

Potkáte zde hlavně starší české páry, které jsou zde více méně z léčebných důvodů. Skupinka studentů by se tady asi ukousala nudou. Lázní střední velikosti je na Slovensku mnoho, dalším příkladem můžou být třeba Rajecké Teplice, nebo Velký Meder.

Tip na článek:  Nejlepší prevence proti virům? Kryoterapie, wellness, čerstvý vzduch!

woman in white bath tub

Hotelové termální bazény

Asi nejmenší variantou termálních lázní jsou k hotelům přidružené termální bazény. Z tohoto typu mám zkušenost s hotelem Máj v Liptovském Jáně. Hotel je poměrně blízko od velkého lyžařského střediska Jasná. Vstup je prakticky zadarmo, na druhou stranu za něj dostanete pouze plavecký bazén plný minerálky. Návštěva je příjemná, pokud si chcete po dni na sjezdovce v klidu zaplavat, nic víc ale nečekejte.

Vždy je tedy dobré ujasnit si, po jakém tipu relaxace zrovna toužím, kolik času si k tomu vyhradím a kolik peněz za to hodlám utratit.  Je nesmyslné jít do velkých aquaparků jen na hodinu, budete jenom frustrovaní z toho, že jste nestihli vidět všechno a přitom utratili balík. V menších termálech zase můžete mít pocit, že se čas nesnesitelně vleče. Pokud si ale všechno dobře zvážíte, budete s termálními prameny určitě spokojeni.