Tip na výlet na sever Moravy: Přehrada Šance

Přehradní nádrž Šance, která slouží jako zdroj pitné vody pro město Frýdek-Místek. byla vybudována na severním okraji obce Staré Hamry v letech 1964 až 1969. Před vybudováním přehrady se Staré Hamry rozkládaly na pravém břehu řeky Ostravice, zatímco na levém břehu řeky Ostravice se nacházela obec Ostravice.

Přehrada Šance, jejíž 65 metrů vysoká a 342 metrů dlouhá sypaná kamenná hráz může zadržet až 57 milionů metrů krychlových vody, neumožňuje vzhledem ke svému účelu koupání ani rybaření.

Nádrž Šance vytvořila více než 7,5 kilometrů dlouhé jezero o ploše více než 330 hektarů. Kolem přehrady Šance se nachází samozřejmě ochranné hygienické pásmo, které omezuje i rekreační činnost v jejím okolí. Přehrada slouží jako regulátor odtokových poměrů a je obrovským zásobníkem kvalitní pitné vody pro Ostravsko. Zákaz koupání i jakékoliv jiné sportovní či rekreační činnosti, povodí nad profilem hráze jsou v ochranných hygienických pásmech. U přehrady Šance se nachází několik zajímavých turistických tras a jedna cyklotrasa.

Přehrada Šance je ve správě Povodí Odry, které příležitostně pořádá exkurze pro odbornou veřejnost, ojediněle i pro další návštěvníky. Každoročně je pořádán den otevřených dveří, kdy má veřejnost možnost zdarma shlédnout vnitřní prostory hráze. Koná se na konci měsíce března, do doby dokončení rekonstrukce přehrady je pořádání dnů otevřených dveří pozastaveno.

Tip na článek:  Transsibiřská magistrála a její nejzajímavější lákadla

Jak se dostat k přehradě Šance?

Na nedaleké parkoviště se lze dostat automobilem. K přehradní hrázi (cca 100 metrů od parkoviště) se dostanete pouze pěšky či na kole. Na kole je možné objet celou přehradu Šance, trasa (cyklotrasa č. 461) je dlouhá přibližně třicet kilometrů (vede např. Masarykovým údolím, kolem pomníku Maryčky Magdonové). Naučná stezka Lysá hora – Šance je ve špatném stavu. Žlutá turistická značka vede od přehrady na Lysou horu či na Smrk.