Portugalsko – ráj nejen pro surfaře

Portugalsko nabízí zážitky v kterémkoli ročním období. V únoru tradiční karneval, který se pak s větší pompou odehrává také v Brazílii, bývalé portugalské kolonii.

Karneval má v Portugalsku dlouholetou tradici. Proto oslavě v maskách předchází precizní příprava, která vrcholí párty na několik nocí. Osobně jsem atmosféru tradičního karnevalu v Torres Vedrás zažila na vlastní kůži, takže vím, o čem mluvím.

Ráj pro surfaře

Portugalsko je rájem pro surfaře. Voda je tu relativně chladná i v létě, takže nečekejte, že se v oceánu budete oddávat vodním hrátkám jako na Jadranu. Surfaři oblíbená pláž nedaleko Lisabonu nese název Carcavelos.

Na trase mezi Lisabonem (stanice Cais) a Sodré jezdí vlak téměř každou půlhodinu a mimo jiné zastavuje i v Cascais – letovisku portugalské smetánky. Kromě Cascais je oblíbenou dovolenkovou destinací Portugalců hornatý ostrov Madeira. Na rodný ostrov známého fotbalisty Cristiana Ronalda několikrát za den odlétají letadla z Lisabonu, Porta a z Faro.

Portugalsko - ráj nejen pro surfaře
Portugalsko – ráj nejen pro surfaře

Lisabon

Fanouškům kopané rozhodně doporučuji zdržet se v Lisabonu v době, kdy se tam hraje některý z fotbalových zápasů – je to skutečně neopakovatelný zážitek. Mezi Portugalci vždy panuje atmosféra plná energie a soutěživého náboje.

A když už budete v Lisabonu, vyzkoušejte „pastel de nata“ – místní cukrovinku podle tradiční receptury, jež se předává z generace na generaci a úzkostlivě se chrání. Pravou recepturu, která vznikla v původní pastelarii v historické části Lisabonu zvané Belém, znají v tuto chvíli asi jen 4 lidé.

Další z Portugalci velmi oblíbených surovin jsou vajíčka. Používají je snad do všech pokrmů. Setkáte se s nimi třeba i na steaku.

Tip na článek:  Letenky Malta

Cyklovýlet na maják s nejzápadnějším bodem v Evropě

Milovníkům cykloturismu doporučuji výlet z Cascais na Cabo da Roca. Určitě vyražte už brzy ráno, ať máte na výlet dost času. Kola si můžete zdarma zapůjčit až do 4 hodin odpoledne! Podél útesů vede cyklostezka, která vám představí Boca do Inferno, skalnatý úkaz podobající se otvoru ve skále symbolizující bránu do pekla (Boca  de Inferno znamená v překladu „ústa pekla“).

Jako další zastávku doporučuji nejhezčí písčitou pláž v dané lokalitě – Playa Guincho – je to doslova pastva pro oči. Za ní už cyklostezka končí, ale vyšlapat do stoupajícího terénu stojí za to. Nádherná příroda vás zláká k objevování pestré flóry místy připomínající prales nebo dokonce džungli se stromy s úponky až na zem. Tato oblast spadá pod národní park  Sintra-Cascais Natural Park.

Pokud ještě trochu šlápnete do pedálů, dojedete za chvíli až na nejzápadnější místo Evropy. Rozhodně se zajděte podívat na tamní útes s barevnými sukulenty, které kvetou dokonce i v únoru. V malebné vesničce Atalaias si můžete jako suvenýr zakoupit některou z mnoha keramických variant pobřežního majáku.

Celý okruh – z Cascais do nejzápadnějšího bodu Evropy a zpět – měří více než 40 km. To je báječný výlet, kterým se můžete klidně pochlubit svým přátelům.