Slovensko je maličká, ale krásná zemička. Co navštívit dřív? Je tam tolik krásy, že vůbec nevím, kde začít…, tak třeba: Slovensko má celkem 17 lázeňských míst, ale nejvěhlasnější jsou Piešťany, kde prýští 10 termálních pramenů. Jejich vodu okusilo mnoho známých osobností, jako třeba Ludwig van Beethoven, Alfons Mucha, Vlasta Burian či Emerich Kálmán, Johann Strauss, bulharský car Ferdinand a další. V září 2008 se tady konal summit prezidentů visegrádské čtyřky, na rehabilitaci sem jezdí také sportovci.
Most přes Váh a muzeum
Velkou atrakcí Piešťan je 156 m dlouhý Kolonádový most, postavený v roce 1933. Jeho výzdobu, především skleněné vitráže, provedl známý malíř Martin Benka.
V budově lázeňské dvorany je dnes umístěno balneologické muzeum z roku 1933, zaměřené na lázeňství a etnografii. V Piešťanech se koná mnoho zajímavých kulturních akcí včetně největšího slovenského hudebního festivalu Hodokvas.
A na co pomáhá voda a bahno z Piešťan? Na pohybové ústrojí, na nervová onemocnění a obezitu.
Slovenský ráj, země roklí a kaňonů
Mezi Hornádem a Hnilcem leží jedna z nejmalebnějších evropských krajin, které se od roku 1921 říká Slovenský ráj. Vyniká nesmírně pestrým prostředím, krajinou plnou kopců (nejvyšší je Havrania skala, vysoká 1157 m n.m.), malebných údolí, vodopádů, říček s peřejemi, tajemných jeskyní a hlubokých lesů.

Dobšinská ledová jeskyně
Na vlakové trati Zvolen – Brezno – Margecany je zastávka “Dobšinská ĺadová jaskyňa a odtud půjdete ještě chvíli do kopce. Věřte, stojí to za to. Tato jeskyně je svým zaledněním jednou z nejvýznamnějších na světě a díky tomu byla v roce 2000 zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Zalednění je důsledkem zvláštního mikroklimatu jeskyně, ukryté v hlubokém údolí a klesající až 110 m pod zem. Teplota v ní kolísá od -4 stupně Celsia v zimě a 0,5 stupňů v létě a je krásně elektricky osvětlena. Jeskyně je domovem 12 druhů netopýrů. Nejkrásnější z ledových objektů je 9 m vysoký ledový sloup Studna.
Levoča je skanzenem středověku
Na hlavním silničním tahu z Popradu do Prešova a dále do Košic, na úpatí Levočských vrchů, leží jeden z mnoha klenotů východního Slovenska, historické město Levoča. Od roku 1323 bylo vyhlášeno královským městem. Historické centrum bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací a v roce 2009 se dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Uprostřed levočského náměstí stojí pýcha města, gotický chrám sv. Jakuba ze 14. století. Městem prochází turistická trasa Gotická cesta, dlouhá 270 km. Levoča patří také k církevním centrům Slovenska a patří k nejvýznamnějším poutním místům. V roce 1995 Levoču navštívil papež Jan Pavel II. Procesí na Mariánské hoře se každoročně počátkem července účastní až půl milionu věřících z celého světa.

Obec jako malovaná, to jsou Čičmany
Rázovitá vesnička Čičmany, s typickými dřevěnicemi, leží daleko v kopcích, kdesi mezi Trenčínem, Žilinou a Prievidzou. Domy a domky díky vápnem malovaným bílým ornamentům připomínají perníkové chaloupky. Ale nejen domy přitahují turisty, také nádherné bohatě vyšívané kroje, které se především o svátcích stále nosí; také zde funguje lidová kapela s bohatým repertoárem místních lidových písní. Čičmany jsou proslulé krajkářstvím a výrobky zdejších žen můžete obdivovat ve zdejším muzeu. Za povšimnutí stojí barokní kostel Nalezení sv. Kříže, jeden z mála zděných památek v obci a barokně klasicistní zámek z konce 18. století, ve kterém je dnes hotel s restaurací “Kaštieĺ”.

Na Slovensku najdete tisíce zajímavých a krásných míst, toto je jen několik typů na výlety. Tak Šťastnou cestu, přátelé!