Představujeme vám rakouské lyžarské centrum Zillertal

Zillertal představuje lyžařskou oblast, která se rozkládá ve stejnojmenném údolí. Naprosto totožně se jmenuje i část Rakouských Alp, ve které toto údolí leží. Jméno získalo údolí po malé říčce Ziller, která protéká jeho srdcem. U pohledu zimního vyžití se jedná o jednu z nejrozsáhlejších oblastí v celých Alpách.

Dělí se celkem na tři velké lyžařské oblasti. První část představuje soubor středisek Fügen/Hochfügen/Kaltenbach/Zell, druhý region se nazývá Mayrhofen/Finkenberg a třetí část tvoří ledovcová oblast Hintertuxu.

Délka všech sjezdových tratí v celém údolí se pohybuje kolem neuvěřitelných 636 kilometrů. Nejvíce tras si užijí středně pokročilí lyžaři. Tyto tratě jsou označeny červeně a zabírají 389 kilometrů. Začátečníci, děti a nenároční lyžaři a snowboardisté se vydají na tratě o délce 168 kilometrů. Ti nejlepší si užijí 79 kilometrů černých sjezdovek.

Představujeme vám rakouské lyžarské centrum Zillertal
Představujeme vám rakouské lyžarské centrum Zillertal

Přeprava po jednotlivých sjezdových tratích je zajišťována díky 174 přepravním zařízením. Stejně jako v jiných moderních střediscích, i v Zillertalském komplexu převažují lanovky nad lyžařskými vleky. Kabinkových lanovek tady nejdeme celkem 27 a sedačkových 66. Lyžařských vleků bylo v Zillertalském údolí vybudováno 81. Absolutní přepravní kapacita se ustanovila na čísle 265 000 osob za hodinu. Všechna přepravní zařízení pochopitelně doplňují skibusy, které po celém údolí pendlují po celou sezonu a mnohdy i před ní a po ní. Specifickou záležitostí právě Zillertalského údolí je místní železnice, která převáží turisty v ceně jejich skipasů.

Při popisu jednotlivých regionu začneme u středisek Fügen/Hochfügen/Kaltenbach/Zell. Zajímavou oblastí je bezesporu třeba Kaltenbach, který disponuje naprosto největší přepravní kapacitou v celém údolí. Ve Fügenu stojí za sjezd trasa dlouhá 7 kilometrů vedoucí z vrcholku Onkeljoch. Pro příznivce sjezdového lyžování bude určitě velkým lákadlem zlatá sjezdovka Stephana Eberhertera. Ta leží v Hochzillertalu, její délka činí 7 kilometrů a převýšení 1 200 metrů.

Tip na článek:  Achensee - za krásami rakouských Alp, lyžováním a dovolenou

Největším střediskem v celém Zillertalu je Mayrhofen

Tato oblast je nejen největší, ale pravděpodobně také nejtradičnější. Sjezdovky vedoucí z vrcholu Penken svou šířkou doslova svádí ke carvingovému lyžování. Ideální pro zkušené lyžaře je návštěva sjezdovky Harakiri-Steilhang, jež se právem řadí mezi nejsložitější. Je dlouhá 1,2 kilometru a její převýšení se pohybuje okolo 386 metrů. Pro milovníky opravdu dlouhých sjezdů je k dispozici trasa Talabfahrt o celkové délce 5,5 kilometrů a převýšením 1 350 metrů.

Nedaleko Tuxského potoka se nachází velmi oblíbený ledovcový komplex Hintertux. Právě pod vrcholem Olperer najdete určitě hned několik závodních týmů, které se připravují na následující sezonu anebo jen tak trénují. Lyžuje se tady prakticky celoročně a když se ledovcový areál v období zimní sezony zkombinuje i s neledovcovými částmi, tak si zalyžují opravdu i ti nejnáročnější vyznavači carvingu. Ze zdejších tratí vyniká hlavně sjezdová trasa Gefronene Wand. Ta vede od samotného vrcholku až do údolí a její délka činí neuvěřitelných 12 kilometrů a převýšení 1 750 metrů.

V oblasti Hintertuxu se nachází také několik snowboardových parků v čele s jedním, jenž byl vybudován přímo na ledovci a jezdit se v něm dá i v létě. Milovníci bílé stopy pochopitelně také nepřijdou zkrátka, jelikož v údolí najdou velké množství kilometrů upravovaných běžeckých tratí.

Délka trvání sezony záleží na tom, do které části se vydáte. Kromě Hintertuxu se v Zillertalském údolí jezdí zpravidla od prosince do května. Jednodenní skipas stojí 39 euro a za šestidenní lyžování dáte 192 eur.