Achensee – za krásami rakouských Alp, lyžováním a dovolenou

Achensee, daleko největší jezero v Tyrolsku, je již od druhé poloviny 19. století, kdy do oblasti byla přivedena železnice, jedním z turisticky nejvděčnějších míst v regionu. Důvod této nehynoucí obliby je prostý – toto téměř deset kilometrů dlouhé jezero, vyhlášené čistotou své vody, totiž leží v těsném objetí Alp, díky čemuž se i původně naprosto nevinná vycházka kolem jeho břehů stane lekcí horské romantiky. V Achensee ale samozřejmě nejde jen o vodu, která se mimochodem svým složením blíží kvalitě vody pitné, ani o pěší turistiku. Návštěvník zde dnes totiž najde do okolního přírody citlivě položený Sport& Vital Park, a samozřejmě také široké možnosti pro milovníky lyžování: Achensee se tak může pochlubit hned sedmi lyžařskými resorty.

Achensee najdete severně od Jenbachu. Spolu s Achentalským údolím jde o součást pohoří Karwendel, z východní strany se potom od břehů jezera zvedá masiv Brandenbergských Alp. Přestože by se o přírodě a okolí jezera daly popsat skutečné stohy papíru, my se budeme věnovat lyžařským možnostem. V souvislosti s jezerem se proto už omezme pouze na informaci, že hloubka zde dosahuje až 133 metrů, a skrze vodu zde můžete vidět až na deset metrů!

Nejpopulárnějším lyžařským střediskem oblasti je Christlum

Ten se rozkládá se v nadmořské výšce 900 až 1800 metrů. Kromě s typicky rakouskou pečlivostí připraveného areálu se odtud totiž můžete pokochat také neuvěřitelným výhledem právě na hladinu jezera. Jak je dnes v Rakousku již téměř zvykem, sníh se zde za pomoci moderních technologií daří udržet co možná nejdéle, díky čemuž zde v drtivé většině případů můžete lyžovat již od listopadu až do dubna.

Důležitou informací je samozřejmě také to, že se v Christlumu neorientují pouze na sjezdové lyžování – jemuž je zde vyhrazeno na 25 kilometrů sjezdovek – ale na své si přijdou i ti, kdož holdují spíše běhu na lyžích. Je-li právě to váš případ, připravte se na téměř 60 kilometrů běžeckých stop, a 15 kilometrů tras pro bruslení.

Tip na článek:  Rakouská lyžařská střediska - užijte si lyžování v Rakousku

Rofanseilbahn je neméně vyhledávaným lyžařským areálem

Celkovou rozlohou sjezdovek jde sice o menší resort, což však není třeba vnímat jako handicap – velkou devizou tohoto centra je díky tomu jeho relaxovaná atmosféra, ke které, spolu s dokonale upravenými sjezdovkami o délce 14 kilometrů, patří především slunečná odpoledne, která si mnozí návštěvníci vychutnávají nejraději na pro Alpy tolik typických venkovních terasách.

Karwendel
mbc-2016 / Pixabay

Ski areál Karwendel ležící v Pertisau

Posledním místem, na něž bychom potenciálního návštěvníka Achensee a přilehlého okolí rádi upozornili je Karwendel. Záměrně zde toto jméno uvádíme jako poslední – jde totiž o resort se zřejmě vůbec nejmírnějším provozem. Jde o oblíbený cíl rodin s dětmi, které ocení klid na sjezdovkách, dostatek volného prostoru. protože je Pertisau svým rázem skutečně vzdálené masovým střediskům obléhaným svátečními lyžaři, nečekejte žádné fronty. Karwendel ski areal spravuje 16 kilometrů sjezdovek nanejvýš střední obtížnosti, a téměř sto kilometrů běžeckých tras.

Na samotný závěr jenom dodejme, že kolem jezera Achensee po desítky let kvete vášeň pro výrobu zdejšího speciálního minerálního oleje, který tu našel uplatnění jako základní ingredience pro mnohé masážní techniky, díky čemuž zde mají skutečně dlouhou tradici nejrůznější relaxační pobyty, jež se dnes módně označují souhrnným názvem wellness.

Achensee - za krásami rakouských Alp, lyžováním a dovolenou
Achensee – za krásami rakouských Alp, lyžováním a dovolenou