Cestujeme po Chorvatsku – Zadar

Asi 200 km od hlavního města Záhřeb se na pobřeží Jaderského moře nachází město Zadar. V severní Dalmácii je Zadar největším městem. Je významným obchodním, turistickým a průmyslovým centrem, ve kterém se nachází Ravni kotari, což je úrodná plošina. Turisté jezdí především na předměstí, kde jsou hotelové komplexy. Jestliže preferujete klidný odpočinek u moře, je Zadar vhodný přímo pro Vás, jelikož není příliš navštěvovaný turisty a můžete se pokochat nádhernou přírodou.

Za kulturou i poznáním

Jestliže se zajímáte o kulturu, v Zadaru se pořádají v letních měsících různé kulturní akce. Pokud máte rádi divadlo, můžete navštívit Zadarské divadelní léto nebo Festival nového divadla. Užijete si zde divadelní představení, jak je ještě neznáte. Pokud se zajímáte o jiný styl umění, určitě by vás mohlo zaujmout něco z festivalu KalelargArt, během jehož konání budou na ulici různí všestranní umělci. Tento festival se koná na konci července.

Oblázkové pláže lákají především v létě

V Zadaru najdete převážně oblázkové pláže (stejně jako na většině území Chorvatska), ale můžete se na některých místech setkat i s písečnými plážemi či betonovými platy. Jestliže Vám bude příliš velké horko, můžete využít stínu tvořeného borovicemi. Stejně jako na jiných místech chorvatských ostrovů se lze v Zadaru převlékat v kabinkách a také můžete využít sprch, které jsou na plážích k dispozici.

Tip na článek:  Kam letos vyrazit za zážitky? Vyzkoušejte kvalitně sestavené poznávací zájezdy

Zadar – město mnoha památek

Zadar je město historických památek, které s oblibou turisté a milovníci památek navštěvují. Nejcennější památkou a zároveň symbolem města je Kostel sv. Donáta (Sveti Donat), který je z 9. století. Je 27 metrů vysoký a díky dobré akustice se v tomto kostele koná Mezinárodní festival středověké a renesanční hudby.

Do historické části Zadaru můžete vstoupit Pevninskou bránouTato brána byla postavena v roce 1543 a byl k ní přidělen i padací most, který byl později zrušen.

Další památkou je 5 studní, které se nachází na stejnojmenném náměstí – Náměstí pěti studní (Trg pet bunara). Náměstí je umístěno nad nádrží, ze které se v případě obležení města čerpala voda. Na tomto náměstí se nachází další památky, jako jsou například Městská lodžiekostelík sv. Vavřince nebo radnice.