Galata Galata Tower Istanbul Turkey

Plánujeme dovolenou na léto – Turecko

Turecko se rozkládá z větší části na poloostrově Malá Asie, jen malé území se nachází na protějším Balkáně, odděleném úžinou Bospor. Země tak leží jak v Asii, tak Evropě. Rozdělené je také největší turecké město Istanbul.

Turecko je ze tří stran obklopeno mořem – na severu Černým mořem, západní pobřeží omývá moře Egejské a na jihu pak Středozemní moře. Proto bylo lákavým cílem výpadů různých národů, proto je v současnosti vyhlášenou destinací pro krásnou dovolenou.

Za dnešní podobu Turecka vděčí země svému sjednotiteli a prvnímu prezidentu Ataturkovi. Turci si velmi váží tohoto prezidenta a v den jeho úmrtí 10. listopadu v 9.05 hodin se zastaví doprava i chodci a sirény houkají celé 2 minuty.

City Castle Cityscape Architecture
Plánujeme dovolenou na léto – Turecko

Co můžete očekávat od dovolené v Turecku

Jistě nepochybujete, že Turecko je z hlediska cestovatele vyhledávanou destinací. Přijde si zde na své jak milovník kultury a historie, tak přírodních krás. Turecko totiž nejsou jen krásné pláže na Egejské nebo Turecké riviéře. Při cestě za poznáním nemůžete vynechat přírodní úkaz – vápencové Pamukkale, nebo skalní města Kappadokie. Také návštěva Istanbulu by neměla v programu chybět.

Je dobré mít na paměti, že v období prázdnin a státních svátků v Turecku nabývá na intenzitě provoz, tedy může docházet ke zpoždění veřejné dopravy a k dopravním zácpám – důležité pro individuální cestovatele.

Dovolená Turecko 2020

Podnebí

Díky své poloze mají přímořské oblasti středomořské klima, horká léta od května do října. Zimy bývají mírné, deštivé, horské oblasti vyšší než 2000 m bývají zasněžené. Teplota vody v Egejském a Středozemním moři se pohybuje od 23 do 28 stupňů. Teplota v Černém moři je výrazně nižší (10 – 20 stupňů), proto méně vhodná ke koupání. Vnitrozemí zaplňuje náhorní plošina, nejvyšší horou je bájný Ararat – přes 5000 m.

Jaké je aktuální počasí v Turecku?

Náboženské svátky

V roce 2013 připadne Ramadán na období od 11. srpna do 9. září. Během této doby nejsou uzavřeny podniky, banky ani oficiální místa. Také mnohé restaurace bývají otevřeny. Druhým velkým svátkem, který zintenzivní cestování v Turecku je Kurban Bayrami. Jeho součástí je pouť do Mekky. Tento svátek je pohyblivý. Během obou náboženských svátků poskytuje většina měst veřejnou dopravu zdarma nebo se slevou.

Architecture City Cityscape Mosque
Alpcem / Pixabay

Jídlo

Pro příznivé klimatické podmínky se v Turecku velmi daří pěstování zeleniny a ovoce. Proto turecký jídelníček obsahuje mnoho zeleniny, a proto je turecká kuchyně vyhlášena jako velmi zdravá. Oblíbeným pokrmem je kebab, hodně se připravuje mleté maso, vše doplněno zeleninovými saláty a ochuceno různými zálivkami. Podávají se sladké dezerty.

Nápoje

V Turecku převládá pití čaje, ne kávy, jak by se u nás očekávalo. Osvěžujícím a velmi chutným nealko nápojem je „ayran“, což je jogurt zředěný vodou a mírně oslazený.