Rakouská lyžařská střediska – užijte si lyžování v Rakousku

Rakouská lyžařská střediska se již od prvních porevolučních let v Čechách stabilně těší velice dobrému jménu. A nutno říci, že zájem českých lyžařů o Rakouské Alpy dokonce stále roste. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur tak zaznamenala, že jen meziroční nárůst se v loňském roce blížil pětadvaceti procentům. Do Rakouska se tak na lyže v roce 2008 vypravilo celých 273 tisíc českých turistů, což z něj pro nás dělá bezkonkurenčně nejoblíbenější místo pro zahraniční zimní dovolenou. Čím nám Rakouské Alpy učarovaly?

Troufáme si říci, že za posledních dvacet let se za sněhem vypravil alespoň jednou snad každý Čech, kterému hory a lyžování něco říkají, a pokud, tak do Rakous určitě pomáhal vypravit alespoň jednoho člena rodiny. Hlavní důvody, proč se tato země v zimě těší takové oblibě, jsou proto známé poměrně dobře: je zde zkrátka daleko více sněhu než v Krkonoších nebo Jeseníkách. Déle zde vydrží, a pokrývá několikanásobně delší sjezdovky, pod nimiž se navíc návštěvník nemusí tlačit v dlouhých frontách.

Využijte rozsáhlou síť na lanovek a vleků

Podle oficiálních statistik tak rakouští vlekaři spravují kolem 3 500 vleků a především pohodlných lanovek. Jejíž prostřednictvím se dostanete na vysoko položená místa. Celkově nabízí cca 22 000 kilometrů sjezdovek, což jak čtenář jistě ráčí uznat, je číslo nepochybně pozoruhodné. Zimní dovolené v Rakouských Alpách však podle nás nemohou litovat ani příznivci běhu a lyžích – ti totiž mají na výběr z celkem 16 000 kilometrů upravených běžeckých stop.

Pokud bychom měli přistoupit k představení některých nejzajímavějších lyžařských středisek Rakouska, pak velice brzy zjistíme, že stojíme před nesnadným výběrem. Hovořit o luxusních střediscích, nebo naopak těch méně známých? Psát o množství sněhu nebo cenách hotelových lůžek?

Rozhodli jsme uvést nejprve několik rakouských primátů, abychom se následně seznámili se středisky, které se mezi českými lyžaři a snowboardisty v posledních letech tradičně těší nejvyšší oblibě.

Tip na článek:  Achensee - za krásami rakouských Alp, lyžováním a dovolenou

Mezi nejlepší rakouská lyžařská střediska patří Bad Kleinkirchheim

Podle pravidelného a velice prestižního testu Skiarea, srovnávajícího desítky lyžařských středisek z několika evropských zemí, je vůbec nejlepším rakouským alpským střediskem Bad Kleinkirchheim ležící přímo v srdci Korutan, které je navíc důležitým lázeňským centrem.

Pokud vás do Rakouska v zimních měsících přivádí především právě představa co nejširších lyžařských možností, dovolíme si doporučit oblast Ski Amadé, region. Zde je v současné době v provozu cca 860 kilometrů sjezdovek v celkem pěti oddělených střediscích. Mezi nimi můžete libovolně přecházet s jediným skipassem v kapse.

Rakouská lyžařská střediska - užijte si lyžování v Rakousku
Rakouská lyžařská střediska – užijte si lyžování v Rakousku

Další známá rakouská lyžařská střediska

Jedněmi z dlouhodobě nejvyhledávanějších alpských center jsou pochopitelně místa, která se rozkládají na ledovcích. Díky tomu je zde kvalitní lyžování možné i v době, kdy se jinde lanovky již spíše zastavují. Rakousko se v tomto směru může pochlubit hned osmi ledovci, přičemž mezi nejznámější lyžařská střediska zde patří Hintertux a Stubaital. Mezi českými snowobardisty dlouhá léta skloňovaný KaunertalSölden nebo Pitztal. Ten je přitom se svými 3440 metry nadmořské výšky vůbec nejvýše položeným lyžařským střediskem v Rakousku.

Podle čísel, která má k dispozici Asociace českých cestovních kanceláří a agentur pak mezi českými turisty, jež v zimě tradičně míří do Rakouska. Jedním z nejoblíbenějších míst je v prvé řadě Kaprun, který leží na ledovci Kitzsteinhorn, díky čemuž zde můžete lyžovat v podstatě po celý rok.

Mezi další vyhledávaná místa pak patří samozřejmě slavný Kitzbühel nebo mezi freeridery legendární Dachstein West. Dále zmiňme alespoň Zillertal nebo Nasfeld.

Na závěr ještě připomeňme, že zimní dovolená v Rakouských Alpách nemusí vždy nutně znamenat pohromu pro vaši peněženku. Stačí jen nepodcenit přípravu, a věnovat alespoň trochu času sbírání informací.

MonikaP / Pixabay