Haiti Flag National Country Nation

Tip na dovolenou po koronaviru. Navštivte Haiti a Dominikánská republika

Haiti je ostrovní stát ležící na stejnojmenném ostrově. Na ostrově leží také Dominikánská republika. Ostrov, jenž je součástí souostroví Velkých Antil, leží východně od ostrova Kuba. Rozloha celého ostrova je přes 75 tisíc km2 a jde tak po Kubě o druhý největší ostrov Velkých Antil.

Haiti

Republika se rozkládá na západní polovině ostrova Haiti a se svou rozlohou 27 750 km2 je menší z obou republik nacházejících se na ostrově. Na Haiti žije přes sedm milionů obyvatel, z nichž celý jeden milion žije v hlavním městě Port-au-Prince. Úředními jazyky na Haiti jsou francouzština a kreolština, v turistických letoviscích se ale pochopitelně domluvíte i anglicky. Platidlem na Haiti je Gourde, kdy jeden Gourde je 100 Centimů.

Zeměpisné údaje – Haiti

Hory pokrývají 75 % země. Největší nížiny jsou v údolí velkých řek a na planině Port-au-Prince, kde se teplota pohybuje v rozmezí 24 – 29 °C. Srážky dosahují téměř 200 cm ročně ve vlhčích horách, ale jenom 50 cm na návětrné straně.

Hospodářství na Haiti

V zemědělství pracuje 66 % pracovních sil. Káva, kakao, cukrová třtina, banánovník, mango, maniok, rýže a sladké brambory jsou hlavními plodinami. Na Haiti se chová přes 8 milionů kusů drůbeže. Hlavním průmyslem je zpracování zemědělské produkce.

Tip na článek:  Objevte svou novou realitu v Karibiku
Body Of Water Beach Ease Summer
Mohayg / Pixabay

Dominikánská republika

Dominikánská republika je druhým státem rozkládajícím se na ostrově Haiti. Svojí rozlohou 48.734 km2 zabírá Dominikánská republika téměř dvě třetiny ostrova. Dominikánská republika má téměř 8 milionů obyvatel. Více než 2,5 milionu z nich žije v hlavním a zároveň největším městě Santo Domingo. Na rozdíl od Haiti je v Dominikánské republice úředním jazykem španělština. V obchodech se platí Pesem – jedno Peso se dělí na 100 Centavů. Pro své přírodní krásy je Dominikánská republika častým cílem turistů vyhledávajících exotickou dovolenou.

Zeměpisné údaje – Dominikánská republika

Pohoří Cordillera ve středu Dominikánské republiky má nejvyšší horu Pico Duarte, tyčící se do výšky 3.175 metru nad mořskou hladinou. Slané jezero Enriquillo na jihu je svými -44 metry nejnižším místem ostrova Haiti. Teplota v Santo Domingu se pohybuje od 24 °C do 27 °C.

Hospodářství

V zemědělství je zaměstnáno 49 % pracovních sil. Hlavními produkty jsou cukrová třtina, káva, kakao, rýže, tabák a banány. V zemi se těží bauxit a nikl.