Havana Cuba Travel Rooftops

Kuba – ostrov svobody

Kuba je se svou rozlohou téměř 111.000 km2 největším ostrovem Karibiku, je součástí Velkých Antil. Kuba leží zhruba 150 km jižně od Floridy. Kubánská republika vznikla 20. května 1902, kdy získala samostatnost na Španělsku – již 4 roky předtím však byla spravována Spojenými státy.

Na ostrově svobody, jak někdy bývá Kuba nazývána, žije přes 11 milionů španělsky hovořících obyvatel. Hlavním a zároveň největším městem Kuby je Havana, kde podle dostupných údajů žije přes 2,2 milionu obyvatel. Kuba je jedním z posledních socialistických států na planetě.

Cuba Oldtimer Havana Auto
vitaliy-m / Pixabay

Zeměpisné údaje

Jak je již uvedeno výše, Kuba svou rozlohou přesahuje 110 000 km2. Tři horská pásma zabírají 25 % plochy země. V pohoří Sierra Maestra je nejvyšší hora Pico Turquino měřící 2.005 metrů. Průměrné roční srážky jsou kolem 130 cm v nížinách a kolem 200 cm na vysočinách.

Počasí na Kubě

Ostrov svobody leží v tropickém pásmu. Počasí na ostrově celoročně ovlivňují větry nazývané pasáty. Teplota vzduchu po většinu roku neklesá pod 25 °C, teplota moře se také pohybuje okolo této hodnoty. Teploty v Havaně se pohybují mezi 22 ° – 28 °C. Nejvydatnější deště přichází v říjnu a listopadu a poté v květnu. Na konci léta a na podzim se v oblasti Karibiku často vyskytují cyklóny.

Tip na článek:  Levneletenky.cz rychlá rezervace za super cenu

Zemědělství

Půda byla znárodněna v roce 1959 při socialistické revoluci vedené Fidelem Castrem. Cukr se podílí z 50 % na zahraničních příjmech a Kuba je jeho třetím největším výrobcem na světě. Dalšími výdělečnými plodinami jsou tabák, káva, citrusové plody a kenaf, rostlina používaná k výrobě lan, provazů nebo pytlů. Na Kubě se pěstují také brambory a rýže. V nížinách je častější chov dobytka.

Těžba a průmysl Kuby

Hlavním nerostem těženým na Kubě je železná ruda, ale v poměrně velké míře se zde těží také měď, chrom, nikl, kobalt, zlato a stříbro. K rozvoji průmyslu došlo především po revoluci v roce 1959, kdy Kuba získala vydatnou ekonomickou pomoc z ostatních socialistických státu, především tehdejšího Sovětského svazu. Průmysl je zaměřen především na výrobu, textilu, doutníků, cukru a koženého zboží.

Cuba Vacation In July
12297491 / Pixabay