Mountains Lake Triglav Slovenia  - BaraSchr / Pixabay

Slovinsko má pláže i překrásné Julské Alpy

Lublaň, slovinsky Ljubljana, je největším a hlavním městem Slovinska. Díky malému počtu obyvatel Lublaň spíše než dojmem hlavního města působí jako provinční město. Hlavním bulvárem je Slovenska Cesta. Městu dominuje hrad “Ljubljanski grad”. Z jeho věží je výhled přes celé město až k Juljským Alpám. Cestování do Slovinska vůbec není složité, ráno vyrazíte a odpoledne jste tam.

Soča, Sáva i Krka

Julské Alpy jsou považovány za jedny z nejkrásnějších hor v Evropě, a přitom jsou od nás “co by kamenem dohodil”. Vodopády a divoká voda jsou k vidění na známé řece Soča a dalších, jako je Sáva, Krka a Savinja. Krajina Julských Alp je protkána sítí mnoha řek a říček, které proudí přes úzké rokle i širokými údolími. Napříč Slovinskem se táhnou lesní rezervace a původní lesy. Můžeme se s nimi setkat u Kočevskeho Rogu, na Gorjanci i na Pohorje. Ve Slovinsku je spousta přírodních parků.

Triglav a ledovcová jezera

Můžete zde poznat nepřebernou krásu nedotčené přírody Julských Alp, jejich vodopádů, soutěsek, jezer, pramenů a dalších zajímavostí, které tato část Slovinska nabízí. Pohoda je pod alpskými velikány, v horských sedlech, kolem zelených luk v podhůří s výhledy na vápencové hory, a může končit osvěžením v překrásně modrých jezerech. To vše pod dohledem majestátního Triglavu.

Většina ledovcových jezer, včetně největšího Bohinj, leží v Triglavském národním parku, největší chráněné krajinné oblasti. Jezero Bled, se slavným ostrůvkem uprostřed, je také ledovcového původu. Úžasné kouzlo, které vyzařují krasová jezera, se ztrácí v porovnání s jezerem Cerknica, největším a nejkrásnějším.

Sky Mountains Clouds Landscape - BaraSchr / Pixabay
BaraSchr / Pixabay

Pláže i jeskyně

Tato malebná země láká turisty také svými malebnými oblázkovými i písečnými plážemi, například ve městě Piran, nebo Izola. Krásné koupání je také ve Strujanu na Strunjanských útesech, dole pod křížem. Je tam plno vychozených cestiček, cestička vede i dolů k moři.

Tip na článek:  Triglavské hory

Ve Slovinsku vás okouzlí také krasové jeskyně i krásná města. Hezký je Predjamsky Grad kousek od Postojné, stačí si jej prohlídnout z venku. Pěkné je historické centrum Lublaně. Jezera Bled a Bohinj, v nichž je celkem teplá a úžasně čistá voda, hlavně v Bohinjském. Údolí řeky Soči je překrásné. A krásné je historické centrum Koperu.

Ve Slovinsku najdeme tisíce krasových jeskyní a propastí, z nichž asi jedna desetina je přístupná turistům. Nejznámější jsou jeskyně Postojna a Škocjan, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Velmi známé je také Sněžná jáma s ledovými krápníky v alpské hoře Raduha a jeskyně v krasu Dolenjska. Obě patří k unikátním skvostům.

Muzeum 1. světové války v Kobaridu je přitažlivé i pro laiky – fronta na Soče je i dějištěm Hemmingwayova románu „Sbohem, armádo!“. Znáte-li Plečnikovu přestavbu Pražského hradu, můžete ji porovnat s jeho díly v metropoli Slovinska, malebném městě Ljubljana. Každý si ve Slovinsku najde to, co má rád.

Jedete-li poprvé, tak si to dobře naplánujte, je zde hodně věcí k vidění. Moře ve Slovinsku je stejné jako v Chorvatsku, počítejte ale s tím, že tam není tolik pláží, přímořské území je dlouhé asi jen 46 km. Krásně je v Piranu, je to nádherné městečko, čisté, s hradem a hradbami, známá je i Isola. Ještě vyjeďte na výlet do Koperu. Nejlépe je prokombinovat dovolenou u moře s Julskými Alpami. Nebudete zklamaní.

Ljubljana Slovenia Canal Bridge - matressa_ / Pixabay
matressa_ / Pixabay